Poznaj kluczowe techniki, porady i strategie, które pomogą Ci bezpiecznie i z radością ślizgać się po śnieżnych stokach. Od wyboru odpowiedniego sprzętu, przez podstawy bezpieczeństwa, aż po zaawansowane techniki jazdy – przygotuj się na głębokie zanurzenie w świat narciarstwa, które sprawi, że Twoje kolejne wyjście na stok będzie nie tylko przyjemniejsze, ale i bardziej efektywne. Zapnij buty narciarskie, chwyć kijki i dołącz do nas w tej zimowej przygodzie!
Marcin Grela - instruktor z 12-letnim stażem, licencją Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa - Polskiego Związku Narciarskiego ( SITN ). Instruktor posiadający unifikację SITN z 2023 roku mającą na celu aktualizację wiedzy. Prowadzący kursy dla najmłodszych narciarzy w ramach programu PZN – SITNuś.
Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na nartach?
Marcin Grela:
1.Wzgląd na inne osoby - każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.
2. Panowanie nad szybkością - narciarz musi zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody.
3. Wybór kierunku jazdy - znajdujący się na stoku narciarz, który za względu na lepszą widoczność z góry, dysponuje większą możliwością wyboru trasy jazdy, musi wybrać taki tor jazdy aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.
4. Wyprzedzanie - może następować zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego.
5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy - narciarz, który przystępuje do zjazdu na trasie lub pólku narciarskim, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.
6. Zatrzymanie się - tylko w razie absolutnej konieczności narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko jak jest to możliwe.
7. Podchodzenie - narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół.
8. Stosowanie się do znaków narciarskich - każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich, ustawionych na trasach.
9. Wypadki - w razie powstania wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanym pomocy. Miejsce wypadku należy zabezpieczyć np. wbiciem powyżej osoby poszkodowanej nart na krzyż, aby była widoczna a następnie zadzwonić po pomoc.
Czy istnieją różne techniki jazdy na nartach dla początkujących i zaawansowanych narciarzy?
MG: Tak, techniki jazdy na nartach zależą od poziomu zaawansowania narciarza, pierwsze kroki stawiamy w tak zwanym "pługu" Metoda ta polega na trzymaniu blisko siebie dziobów nart, natomiast tyły nart działają jak gaz i hamulec, im bliżej narty siebie tym jedziemy szybciej, jeżeli chcemy zwolnić rozsuwamy tyły nart. Z biegiem czasu narciarz coraz bliżej zaczyna trzymać narty, aż dojdzie do momentu, że jego narty poruszają się równolegle, co wymaga już dużej kontroli, wtedy można powiedzieć, że jest narciarzem zaawansowanym, który potrafi dostosować swoją jazdę do panujących warunków jak i nachylenia stoku.
Jakie są najczęstsze błędy, które popełniają początkujący narciarze, i jak ich unikać?
MG: Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zła postawa, a mianowicie odchylanie się do tyłu, tak zwane siadanie na tyłach, kolejną rzeczą jest zachowanie nieodpowiedniego odstępu między nartami. Trzecią rzeczą jest zbyt agresywne poruszanie ciałem, na które składa się wymachiwaniem rękami jak i skręcanie bioder, wszystkie te 3 rzeczy mają bardzo duży wpływ na naszą jazdę, ponieważ zaburzają naszą postawę z dlatego dużo łatwiej o utratę kontroli nad nartami. Częstym błędem początkującego narciarza jest nieodpowiednio dobrany stok do jego umiejętności. Szybka jazda, zwłaszcza w połączeniu z wyborem zbyt trudnej trasy, to jedna z najgorszych sytuacji, do jakiej możesz doprowadzić. Takie zachowanie stwarza zagrożenie nie tylko dla Ciebie, ale również innych osób znajdujących się na stoku. Jak unikać takich błędów? Poprosić o pomoc instruktora, który wytłumaczy wszystko w odpowiedni sposób, a co najważniejsze, pokaże, jak to ma wyglądać.
Jakie są najlepsze stoki narciarskie dla początkujących, a jakie dla zaawansowanych narciarzy?
MG: Dla początkujących narciarzy najlepsze stoki do nauki to tzw. przenośniki taśmowe, które są bardzo łatwe do opanowania, nawet dla maluszków, ponieważ wystarczy na niej stać i ona wciąga nas do góry, w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska mamy 2 takie taśmy. Jedna o długości 100 m (różnica wzniesień 10 m) oraz druga 50 metrowa (z 7 m różnicą wzniesień).
Dla bardziej zaawansowanych, są wyciągi orczykowe, które wymagają już większej kontroli nad nartami, które trzeba trzymać równolegle wyjeżdżając do góry. Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska dysponuje 9 wyciągami typu orczyk. O długościach od 120 m do 725 m.
Narciarze, którzy opanowali już hamowaniem i skręty do takiego poziomu, że kontrolują to co robią w każdych warunkach, mogą przejść na wyciągi krzesełkowe, które już są bardziej wymagające, ze względu na większe pochylenie stoku, jak i przede wszystkim długość stoku. Na Kotelnicy mamy 9 takich wyciągów krzesełkowych. Najczęściej wybieranym jest kolej nr IV – to 6-osobowa kanapa, o zróżnicowanym nachyleniu, przyjemny do jazdy zarówno dla zaawansowanych narciarzy, jak i tych którzy dopiero szlifują swoje umiejętności.