Babia Góra szlaki
Odległość od Białki Tatrzańskiej do początku szlaku 56 km. Samochodem najlepiej kierować się Białka Tatrzańska - Nowy Targ - Czarny Dunajec – Jabłonka - Zubrzyca Dolna - Zubrzyca Górna - Przełęcz Krowiarki. Przejazd samochodem ok 1h 10 min. Koszt wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego bilet normalny 7 zł., bilet ulgowy 3,5 zł. Szlak czerwony na Babią Górę przez Sokolicę - wejście ok. 2,5 h szlak wiedzie przez cały czas do góry, po ok. 40 min docieramy na Sokolicę. Sokolica jest pięknym punktem widokowym, z którego można podziwiać Beskid Żywiecki i Zawoję wraz z Ośrodkiem Narciarskim Mosorny Groń, który znajduje się po przeciwnej stronie. Trasa wiedzie głównie lasem. Po wyjściu na wysokość ok 1500 m n.p.m. skały i głazy - trasa między kosodrzewiną i polanami.
Babia Góra pogoda, warunki
Ostatnie pól godziny trasy to spacer w ciągłym wietrze. Warto mimo pięknej pogodny „na dole" mieć w plecaku bluzę czy kurtkę przeciwwiatrową. Babia Góra jest miejscem, w którym rzadko kiedy nie wieje zimny, porywisty wiatr. Na szczycie jest zbudowana z kamieni „osłona" przeciwwiatrowa, gdzie można odpocząć po wymagającej trasie. Powrót to zejście tym samym szlakiem czerwonym lub niebieskim przez schronisko Markowe Szczawiny - trasa dłuższa, początkowo strome zejście w dół po skałach i głazach, po minięciu schroniska czeka nas przyjemna trasa żwirowa wzdłuż lasu.
Babia Góra z dziećmi
Przejście trasy do góry szlakiem czerwonym, później niebieskim z dwoma dłuższymi przerwami po pół godziny to czas ok. 7,5 godziny z dziećmi w wieku 9 i 10 lat, które tę trasę mogą pokonać samodzielnie. Trasa bardzo dobrze oznakowana z miejscami na odpoczynek w postaci drewnianych ławeczek, punktów widokowych.